Uspeh naših istraživača – Dr Tatjana Stanojković, naučni saradnik izabrana za redovnog člana Evropske akademije nauka i umetnosti

By admin on December 18, 2023 in Vesti

Dr Tatjana Stanojković, naučni saradnik, načelnik Odeljenja za eksperimentalnu onkologiju i rukovodilac Laboratorije za radiobiologiju i eksperimentalnu onkologiju, izabrana je 30.11.2024. godine za redovnog člana Evropske akademije nauka i umetnosti (Salcburg, Austrija). Akademija okuplja 2.000 članova, te čak 29 dobitnika Nobelove nagrade. Članovi su vodeći naučnici i umetnici koji su posvećeni inovativnom istraživanju, interdisciplinarnoj i transnacionalnoj saradnji, kao i razmeni i širenju znanja. Članovi Akademije se biraju zbog svojih izuzetnih dostignuća u nauci, i umetnosti. Dr Tatjana Stanojković je inače, od 2022 godine, medjunarodni član Ruske akademije nauka. Takodje, već više godina za redom, od 2019 do danas, Dr Tatjana Stanojković, nalazi se na listi оd 2% najuticajnijih naučnika u Svetu koju svake godine objavljuje Stanford University. Konačna lista, zasnovana je na standardizovanoj metrici citiranja, a metodologija rangiranja, prema brojnim kriterijuma, među kojima su najznačajniji: broj samostalnih naučnih radova, broj radova u kojima je naučnik prvi autor, broj citata tih radova, H indeks itd. Tatjana Stanojković se kontinuirano bavi istraživanjima iz oblasti eksperimentalne onkologije. Naučni interes dr Stanojković je iz oblasti medicinske hemije, ispitivanja priprodnih proizvoda kao i radiobiologije. Do sada je objavila preko 150 naučnih radova i poglavlja u knjigama. Trenutna citiranost po SCOPUS bazi je 3108, prema 2522 dokumenta, a H-index 30. Iz oblasti radiobiologije, zajedno sa Prof. Marinom Nikitović, formirale su tim istraživača, i pokrenule po prvi put u Srbiji, nova translaciona istraživanja u oblasti radiobiologije i molekularne radijacione onkologije u Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije. Kao rezultat ovih aktivnosti osnovana je i sadašnja laboratorija za radiobiologiju u Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije.