Успех наших истраживача – Др Татјана Станојковић, научни сарадник изабрана за редовног члана Европске академије наука и уметности

By admin on 18 децембра, 2023 in Vesti

Др Татјана Станојковић, научни сарадник, начелник Одељења за експерименталну онкологију и руководилац Лабораторије за радиобиологију и експерименталну онкологију, изабрана је 30.11.2024. године за редовног члана Европске академије наука и уметности (Салцбург, Аустрија). Академија окупља 2.000 чланова, те чак 29 добитника Нобелове награде. Чланови су водећи научници и уметници који су посвећени иновативном истраживању, интердисциплинарној и транснационалној сарадњи, као и размени и ширењу знања. Чланови Академије се бирају због својих изузетних достигнућа у науци, и уметности. Др Татјана Станојковић је иначе, од 2022 године, међународни члан Руске академије наука. Такође, већ више година за редом, од 2019 до данас, Др Татјана Станојковић, налази се на листи од 2% најутицајнијих научника у Свету коју сваке године објављује Станфорд Универзитет. Коначна листа, заснована је на стандардизованој метрици цитирања, а методологија рангирања, према бројним критеријума, међу којима су најзначајнији: број самосталних научних радова, број радова у којима је научник први аутор, број цитата тих радова, Х индекс итд. Татјана Станојковић се континуирано бави истраживањима из области експерименталне онкологије. Научни интерес др Станојковић је из области медицинске хемије, испитивања припродних производа као и радиобиологије. До сада је објавила преко 150 научних радова и поглавља у књигама. Тренутна цитираност по СЦОПУС бази је 3108, према 2522 документа, а Х-индеx 30. Из области радиобиологије, заједно са Проф. Марином Никитовић, формирале су тим истраживача, и покренуле по први пут у Србији, нова транслациона истраживања у области радиобиологије и молекуларне радијационе онкологије у Институту за онкологију и радиологију Србије. Као резултат ових активности основана је и садашња лабораторија за радиобиологију у Институту за онкологију и радиологију Србије.