У петак, 25. новембра у 18. часова, пред пуним амфитеатром Института за онкологију и радиологију, одржан је 16. Форум за пацијенте и породицу под називом „Генетичко тестирање у онкологији: Рак дојке и трудноћа“. Форум се већ шеснаести пут одржава у оквиру Канцеролошке недеље, највећег националног скупа лекара и медицинских сестара – техничара из области онкологије у Србији. Форуму су присуствовали пацијенти и њихови ближњи.
Форум је отворила др сци мед др Ана Јовићевић, епидемиолог, председница Радне групе за подршку пацијентима, а др сц. деф. Светлана Берат је представила неке од активности РГ групе и Саветовалишта у Институту.
Значај генетичког тестирања за наследне малигне болести представила је др сц. мед. Мирјана Бранковић-Магић генетичар из Института. У свом излагању упознала је пацијенте са основним појмовима из генетике у онкологији, стеченим и наследним променама у генима. Осврнула се посебно на наследне канцерске синдроме и истакла најчешће, као што су карцином дојке, јајника, дебелог црева, простате и још неке ређе типове рака. Посебно је истакла и улогу генетичког саветовалишта у раду са пацијентима и породицом.
Генетичко тестирање за одређивање терапије код малигних обољења представила је пацијентима и породици др сц. Радмила Јанковић, Н.сав. Упознала је присутне са значајем генетичког тестирања и улоге тестирања на одређивање будуће терапије. Посебно се осврнула на важност тестирања код пацијената са дијагнозом карцинома дојке и оваријума, малигног меланома, колоректалних карцинома и карцинома плућа. Истакла је да је тестирање за ове локализације бесплатно и да ради за целу Србију у Институту за онкологију и радиологију.
Медикални онколог, прим. др сц.мед. др Снежана Шушњар упознала је аудиторијум са раком дојке и трудноћом. Посебно је истакла подршку младим пацијенткињама најпре оболелим од рака дојке који је откривен у раном стадијуму болести, али и женама са туморима других локализација. О могућности очувања плодности пре започињања лечења тумора, у првом реду пре примене хемиотерапије, о могућностима рађања након завршетка лечења рака дојке откривеног у раном стадијуму и утицају трудноће на исход лечења рака дојке. Посебно је истакла и улогу саветовалишта за онкофертилитет у раду са млађим женама и њиховим партнерима.
Форум су организовали Радна група за подршку пацијентима Института и Одељење за психоонкологију, психосоцијалну подршку и рехабилитацију популарно међу пацијентима као Саветовалиште.
28.11.2022.
Др сц деф. Светлана Берат