Саветовалиште Института за онкологију и радиологију у оквиру својих активности организује групне радионице подршке за пацијенте и чланове породица. Програм психотерапијске подршке (Гешталт терапије) онколошким пацијентима био је организован у периоду од 23.05.2018. до 27.06. 2018.
Како би се пацијенти и љихови ближњи укључили у нове групе, ево и неколико информација о групама подршке-гешталт терапије.
Шта је то Гешталт терапија?
Гешталт је хуманистичка/егзистенцијална терапија, која верује да су људи рођени са ресурсима и способношћу да буду у добром контакту са другима и да воде задовољавајући, креативан живот. Међутим, често у току детињства, а понекад и касније, нешто прекине овај процес и особа постане заглављена у фиксираним обрасцима и уверењимаа о себи. Гешталт има за циљ да истражује и открије како су ови обрасци још увек активни и како утичу на ваш садашњи живот.
Гешталт терапија у онкологији има за циљ да подржи особу оболелу од малигних обољења и њихове ближње од момента суочавања са дијагнозом малигног обољења, у свим фазама лечења па до исхода болести. Циљ ових радионица је међусобна подршка оболелих, размена мишљења, осећања и искустава које не односе само на лечење, животне навике, већ и на међуљудске односе са другима, подршку, свакодневно функционисање, однос према обољењу, будућности, себи.
Пре приступања групи подршке обавља се бар један индивидуални разговор где се пацијенти упознају са садржајем радионица, циљевима и значајем који они као појединци могу извући из искуственог рада у групи, као и како њихово искуство може бити од користи другима. У току Програма подршке за онколошке пацијенте обрађују се различите теме, које су тренутно актуелне за чланове групе:
– Промене и канцер
– Развијање свесности за ефикасније кретање ка животним циљевима
– Живети у овде и сада
– Рад на телу
– Животне навике и стилови током лечења
– Рад на сопственим способностима, талентима и склоностима
– Подршка током лечења
Формирање нове групе
Формирање нове групе подршке за пацијенате и њихове ближње планиран је за средину септембра 2018.г.
Зашто препоручујемо учествовање у групи подршке:
- Зато што се налазите у окружењу које вас разуме боље од оних који никада нису имали такво искуство
- Зато што можете да експериментишете и пронађете нови и креативнији начин да разрешите проблеме или кризе са којима се суочавате
- Можете препознати своје предности и снаге
- Зато што можете видети како се други понашају и размишљају у сличној ситуацији
- Својим искуством можете помоћи и мотивисати неког сличног Вама
- Зато што можете разговарати о било којој теми, а да вас нико не критикује и не осуђује.
Групу подршке за онколошке пацијенте води др сц деф. Светлана Берат, психотерапеут под супервизијом.
Сви заинтересовани могу да се јаве у Саветовалиште ради добијања опширнијих информација на телефон 011/2067-158.
др сц деф. Светлана Берат, психотерапеут под супервизијом